716 1395/02/30
متن مطلب

رونمایی گوگل از spaces

گوگل از Spaces ،سرویس جدید اشتراک گروهی مطلب و لینک، رونمایی کرد. 

در کمال تعجب گوگل به صورت غافلگیرکننده‌ای یک سرویس جدید به نام Spaces را معرفی کرد.

آنگونه که خود گوگل می گوید این سرویس با هدف آسان کردن اشتراک و ارتباط بین گروه‌های کوچک بنا گردیده است.

طبعا به عنوان یک کاربر، ما از داشتن انتخاب‌های متنوع در زمینه ارتباطی، استقبال می‌کنیم، مخصوصا اگر در این آشفتگی که اپ‌های چت برایمان ایجاد کرده‌اند، شرکتی پیدا شود و شیوه ارتباطی با هدف و کارکرد متفاوتی را ایجاد نماید.

در Spaces هر کاربر می‌تواند هر میزان که احتیاج دارد برای خود space یا فضا ایجاد نماید ، سپس افراد مورد علاقه خود را به هر کدام از این فضاها دعوت نماید ، سپس داخل هر فضا ، متن ، عکس ، ویدئو و..  هر بار یک تاپیک بزند. سابر کاربران می توانند در زیر هر موضوع توضیحات (comment) بگذارند و بحث را ادامه بدهند.

در حال حاضر بنظر می رسد spaces موجودی است ، ناقص الخلقه ! چرا ؟
1- اگر گوگل می‌خواهد از این به بعد روی Spaces تمرکز نماید، پس با گوگل پلاس چه خواهد کرد؟ مگر در گوگل پلاس قرار نبود، ما امکان اشتراک آسان به گروه‌های منتخب و مختلف را داشته باشیم؟ بهتر نیست گوگل به جای ساخت یک سرویس جدید، گوگل پلاس را بازسازی نماید و نسخه جدیدی  از آن را ارائه نماید.  گوگل پلاس اگر چه در حال حاضر بسیار خلوت و در گاهی اوقات تهی از کاربر می باشد ، اما هنوز هم پست های به اشتراک گذاشته شده در گوگل پلاس ، یک سر و گردن از پست های سایر شبکه های اجتماعی ، کیفیت بالایی دارد.

2- اگر تصور نماییم که گوگل با دیدن محبوبیت واتس آپ و تلگرام در برخی کشورها ، به فکر ساختن یک اپلیکیشن ارتباطی متفاوت افتاده ، در این صورت باید بگوییم که امکانات spaces ، در حال حاضر بسیار کمتر از تلگرام می باشد.

رابط کاربری Spaces ایرادات اساسی دارد، محتواها بسیار کند بارگزاری می گردد  و از نظر امنیتی فعلا گوگل تمهیداتی در این سرویس به کار نبرده است.

۳- عده‌ای ممکن است بگویند که گوگل با هدف ساخت یک سرویس محتوامحور این کار را کرده انجام داده است . در Spaces شما به جا اینکه در یک فضای ایجاد شده، پشت سر هم بنویسید و عکس و ویدئو بگذارید، می‌توانید هر بار روی یک مسئله متمرکز شوید و سایر کاربران فضای شما هم می‌توانند کامنت بگذارند و بحث را دنبال کنند.

این مسئله می‌تواند بحث‌ها را متمرکزتر و با معناتر نماید.

اما باید با صراحت بگوییم که برای گوگل که با کنار نهادن گوگل ریدر و توسعه ندانش ، امکان ساخت یک شبکه جهانی و اشتراک و گرد آوری خبر را از دست داد ، دیگر خیلی دیر شده است که با سرویسی چنین ابتدایی سهمی از بازار چتو ارتباط را برای خود داشته باشد.

مشکل و واهمه گوگل چیست؟

این است که اینترنت و وب در حال از دست مفهوم اولیه خود می باشد. شالوده اینترنت بر این بنا نهاده گردیده بود  که شما مرتب از لینکی به لینک دیگر پرش کنید. اما حالا زمانه مرگ هایپرلینک فرارسیده است، چرا که اپلیکیشن‌ها، می‌خواهند، محیطی جذاب درست کنند و شما را ساعت‌ها در درون خود اسیر نگاه دارند، بدون اینکه شما لحظه‌ای از مثل اینستاگرام یا تلگرام، بیرون بروید.

اما پایه اصلی تجارت گوگل چیست؟

اینکه شما مرتب جستجو کنید و از این سایت به سایت دیگر بروید و در کنار نتایج جستجو ، آگهی‌های گوگل را ببینید و بر روی آنها کلیک نمایید.

Spaces ، بدون فایده هم نیست!

بسیار پیش آمده که ما در پی ایجاد یک گروه کوچک ۴- ۵ نفره بوده‌ایم. تلگرام هم می‌تواند راه خوبی برای این کار باشد. اما باز کردن اپلیکیشن تلگرام، با توجه به شلوغی بسیار آن، به احتمال زیاد، باعث از بین رفتن تمرکز ما باشد. پس برای گروه‌های کوچک چندنفره که می‌خواهند محیطی دنج داشته باشند و در طی کار، تمرکزشان با دیدن فعالیت گروه‌های دیگر از بین نرود ، Spaces محیط خوبی خواهد بود.

به علاوه همان طور که گفتم در Spaces می‌شود در هر فضای ایجاد شده، هر بار یک موضوع یا تاپیک ایجاد کرد و در مورد آن صحبت کرد. در صورتی که شما در اپلیکیشن‌های دیگر چنین انتخابی را ندارید.

یک کاربرد خوب این سرویس، هم این است که کاربران یک فضا، می‌توانند زیر یک صفحه وب، مثلا یک مقاله که باز شده است، به بحث و گفتگو بپردازند.

از شما دعوت می‌کنیم که به فضای «شرکت رایا سانا» در Spaces بپیوندید.

 منبع :برای رفتن به لینک منبع اینجاکلیک نمایید

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی