308 1395/03/03
متن مطلب

سئو ( SEO ) به زبان ساده

سئو ( SEO ) مخفف عبارت Search Engine Optimization  و به معنی بهینه سازی موتور جست و جو میباشد .

برای اینکه سئو ( SEO ) را بهتر درک کنید یک داستان کوچک برای شما بازگو می کنیم :

بیایید تصور کنیم که شما کتابدار کتابخانه  می باشید برای این که بتوانید به تمامی پرسش های مردم در قبال اسامی زیادی که برای کتاب ها گفته می شود پاسخ مناسبی داشته باشید ، باید بدانید که محتوای هر کتاب چیست و کتاب ها چه ارتباطی با یکدیگر دارند ، آیا محتوای کتاب درخواستی ارزشمند می باشد ، خلاصه برای تمامی این پاسخ ها باید بهترین جواب ممکن را داشته باشید تا مردم همچنان در عضویت کتابخانه شما بمانند . مسلماً انجام چنین کاری بسیار دشوار می باشد .

حال تصور کنید که موتور های جستجوگر مثل گوگل و بینگ کتابداران اینترنت هستند . سیستم‌های آن‌ها اطلاعات تمام صفحات وب را جمع‌آوری می‌کنند تا بتوانند دقیق‌ترین نتایج را به کاربرانی که از این موتورهای جستجو استفاده کرده‌اند، ارائه دهند.

هر موتور جستجوگر یک دستورالعمل دارد که به آن الگوریتم می‌گوییم که به‌وسیله این الگوریتم، تمام اطلاعات را به نتایج جستجوی مفید تبدیل می‌کند.

حالا اگر شما یک وب‌سایت دارید، نتایج جستجو برای شما بسیار اهمیت دارد. وقتی‌که صفحات وب شما در نتایج جستجو رتبه بالاتر داشته باشند، کاربران بیشترب به وب‌سایت شما مراجعه خواهند کرد. راه رسیدن به رتبه بالاتر، اطمینان داشتن از مواد اولیه است که موتورهای جستجو برای الگوریتم‌های خود به آن‌ها نیاز دارند. تأمین این مواد اولیه را سئو (SEO) می‌گویند.

در ادامه با چند مورد از این مواد اولیه آشنا می‌شویم.

۱ – کلمات

کلمات اهمیت بسیار زیادی دارند. موتورهای جستجوگر به تمام کلمات موجود در سایت اهمیت می‌دهند. مثلاً اگر کسی صنایع دستی را جستجو کند، موتورهای جستجو می‌توانند نتایج را تنها به صفحاتی که درباره آن کلمات هستند محدود کنند.

۲- عنوان

هر صفحه وب باید یک عنوان داشته باشد. موتورهای جستجو توجه زیادی به‌عنوان صفحات دارند چون معمولاً عنوان صفحات را مانند عنوان یک کتاب در نظر می‌گیرند.

۳ – لینک

معمولاً وقتی صفحه‌ای از وب‌سایت در یک وب‌سایت دیگر لینک می‌شود، به این معناست که این صفحه محتوای مفیدی دارد. اگر تعداد لینک‌ها به وب‌سایت شما زیاد باشد، ارزش وب‌سایت شما ازنظر موتورهای جستجو بالا می‌رود و در جایگاه بهتری قرار خواهید گرفت. اما برخی کاربران با ایجاد لینک‌های جعلی و خرید لینک سعی دارند تا موتورهای جستجو را فریب دهند اما موتورهای جستجو اکثر اوقات آن‌ها را شناسایی می‌کنند و از فهرست نتایج جستجو حذف می‌کنند.

این موارد فقط تعدادی از مهم‌ترین عوامل مؤثر بر روی سئو سایت بودند. البته باید در نظر داشته باشید که الگوریتم‌های موتورهای جستجو همیشه در حال تغییر هستند و اطلاعات شما باید همیشه بروز باشد.

سئوی خوب به این معناست که وب‌سایت شما دارای محتوای خوب و بروز باشد و دستورالعمل‌های منتشرشده درزمینه سئو را رعایت کنید.

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی